03 Tem 2021

Avrupa'nın en prestijli 7. Ligi olan Hollanda ve 9. Ligi olan Belçika ligleri, daha güçlü bir proje yaratmak amacıyla birleşme kararı aldı.

09 Haz 2021

ABD'nin Pfizer/BioNTech ile önümüzdeki 2 yıl içinde yaklaşık 100 ülkeye 500 milyon Covid-19 aşısı sağlamak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

04 May 2021

Son dakika haberi...Koronavirüs aşısını bularak pandeminin seyrini değiştiren Türk insanı Uğur Şahin'den önemli bir açıklama geldi. BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin bugün yaptığı açıklamada daha uzun süre dayanan bir koronavirüs aşısı için çalışmalara başladıklarını açıkladı..

04 May 2021

Hollanda Türk Gönüllüler Vakfı Başkan Yardımcısı Nilgün Şahin, koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene başlattıkları aşevi projesi ile bu sene de ramazanda Müslümanların yanı sıra farklı dine sahip ve farklı etnik kökenli ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduklarını söyledi.

03 May 2021

Avrupa Birliği (AB), yaklaşan yaz mevsimi öncesinde üye ülkelere seyahat konusunda tavsiyede bulundu.

Avrupa Komisyonu, AB'ye zorunlu olmayan seyahatlerle ilgili kısıtlamaları hafifletmek için yeni öneriler açıkladı.

AŞILAMA KAMPANYALARI VE VAKA DURUMLARI DEĞERLENDİRİLECEK
Komisyon'dan yapılan açıklamada, AB vatandaşı veya AB ülkelerinde oturma izni olmayan kişilerin AB’ye mecburi olmayan seyahatlerinde uygulanan mevcut salgın kısıtlamalarının, aşılama kampanyaları ve ülkelerdeki vaka durumları göz önünde bulundurularak gevşetilmesi önerisinde bulunuldu.

Üye devletlere, "iyi epidemiyolojik durum" olarak tanımlanan ülkelerden gelenlerin yanı sıra tamamen aşılanmış yolcular için kısıtlamaları kaldırması tavsiye edildi.

AB ÜLKELERİNE SEYAHAT ŞARTI
Komisyonun önerisi üye ülkelerce kabul görürse AB tarafından onaylanmış koronavirüs aşılarının iki dozunu da yaptıran kişiler, AB ülkelerine seyahat edebilecek. Seyahatler için aşının ikinci dozunun yapılmasının üzerinden 14 gün geçmiş olması istenecek.

27 ülkeden oluşan blok, şu anda yalnızca 7 ülkeden zorunlu olmayan seyahatlere izin veriyor, ancak yeni öneriler bu listenin genişlemesini öngörüyor. AB ülkeleri, öneriyi salı günü tartışmaya başlayacak.

AB den, aşı yaptıranlar seyahat edebilsin önerisi #1

ONAY VERİLEN AŞILAR
Ayrıca, AB'ye seyahatlerde birlik tarafından önerilen aşının son dozunun yaptırılması gerektiği belirtildi. Aşı konusuyla ilgili olarak, "DSÖ acil durum kullanım listeleme sürecini tamamlayan aşıları kapsayacak şekilde genişletilebilir." denildi.

AB’nin şimdilik onayladığı aşılar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Johnson & Johnson aşısı tek doz olarak uygulanıyor. Avrupa İlaç Ajansı'nda (EMA), Curevac, Novavax ve Sputnik V aşısının ön değerlendirme süreçleri de devam ediyor. Bu aşılar için henüz onay başvurusu yapılmadı.

ÇİN VE RUSYA'NIN AŞILARINA ONAY ÇIKMADI

27 Nis 2021

Türk Hava Yolları (THY), Kovid-19 tedbirleri kapsamında tam kapanmanın uygulanacağı 29 Nisan-17 Mayıs'ta gerçekleştirilecek yurt içi uçuşlarında, seyahat izin belgesi ve HES kodunun zorunlu olacağını duyurdu. Öte yandan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün yurt dışı uçuşlarda seyahat izin belgesine ihtiyaç duyulmadığını belirtti.

26 Nis 2021

Ankara AA-THY’nin markası AnadoluJet, Ankara’dan yurt dışına yönelik direkt uçuşlarına ek olarak Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Masel, Cenevre ve Lyon’a da uçuş düzenleyecek.

26 Nis 2021

Hollanda'da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan tedbirlerde 28 Nisan'dan itibaren 5 aşamalı plan dahilinde gevşemeye gidilebileceğini açıkladı.

05 Nis 2021

Hollanda’nın Krommenie kentinde yapılması planlanan Diyanet İşlerine bağlı Anadolu Camii için başlatılan kampanyaya, Türkiye’den Beşiktaş ve A Milli futbolcusu Oğuzhan Özyakup 20 bin euro bağış gönderdi.

27 Şub 2021

Lahey Temyiz Mahkemesi, Hollanda hükümetinin Covid-19 salgınını önlemek amacıyla 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez uygulamaya koyduğu sokağa çıkma yasağının gerekli olduğuna hükmetti.

26 Şub 2021

Avrupa Birliği'nde aşı pasaportu çalışmalarında sona yaklaşılıyor

Sayfa 1 / 6